Holowanie na sztywnym holu

Czy słyszałeś kiedyś o takim pojęciu, jak holowanie na sztywny hol? Jeśli tak, oznacza to że jesteś kierowcą ciężarówki, autobusu lub dużego samochodu dostawczego. Co to takiego znaczy? Zacznijmy od tego, czym właściwie jest  autoholowanie. Jest to czynność wykonywana w ruchu drogowym, która polega na ciągnięciu niesprawnego samochodu samochodem sprawnym. Jakie są podstawowe zasady obowiązujące podczas holowania?

Holownik musi być cięższy i mieć większą moc od auta holowanego.

autoholowanie Szczecin
Holowanie na sztywnym holu.

Wydaje się to oczywiste że samochód będący holownikiem musi mieć większą moc niż pojazd, któremu chce pomóc. Mimo wszystko można spotkać sytuacje, w których auto osobowe próbuje pociągnąć za sobą większego busa lub samochód typu SUV. W większości przypadków nie będzie się to udawać. Co więcej, takie zachowanie grozi poważną usterką, np. spaleniem sprzęgła w holowniku.

Sztywny hol a lina holownicza

Samochody osobowe można holować przy pomocy liny holowniczej. Jest to specjalny rodzaj sprężystej liny, zakończonej na obu końcach stalowymi okuciami w postaci haków z zabezpieczeniem. Lina jest mocowana do fabrycznych uchwytów w samochodzie. Nie zawsze jednak lina może być przez nas używana do holowania. W przypadku samochodów ciężarowych, konieczne jest zastosowanie sztywnego holu. Jest to rodzaj stalowej belki, która w sposób stały łączy holownik z pojazdem holowanym. Pozwala to przenieść na holownik obciążenie z pojazdu holowanego, na przykład w czasie jazdy z górki. Jest to formą zabezpieczenia, na przykład w sytuacji kiedy holowany pojazd ma niesprawne hamulce.

Jak wygląda sztywny hol?

sztywne holowanie
Sztywne holowanie pojazdu osobowego.

Jest to stalowy, bardzo wytrzymały element, z jednej strony mocowany do holownika, a z drugiej do auta holowanego. Aby holowanie było bezpieczniejsze, sztywny hol może zostać pomalowany na barwy ostrzegawcze – biało czerwone pasy lub czarno żółte. Przed rozpoczęciem holowania, należy się upewnić że sztywny hol został solidnie przymocowany do obu pojazdów i zastosowano w nich zabezpieczenia przed ewentualnym odpięciem.