Wyposażenie lawety pomocy drogowej

Pomoc drogowa to bardzo specyficzna działalność gospodarcza. Łączy w sobie wiele różnych umiejętności  i może obfitować w wiele trudnych, czasami nieprawdopodobnych wręcz sytuacji. Generalnie zadaniem pomocy drogowej jest pomaganie osobom, których samochody odmówiły posłuszeństwa. Czy ty w wyniku niezawinionej przez nich usterki, czy w efekcie kolizji lub wypadku z innym pojazdem. Podstawowym narzędziem pracy, z którego korzysta każda pomoc drogowa jest oczywiście laweta. Jest to specjalistyczny samochód, przystosowany do przewozu aut osobowych i dostawczych.

Lawety Szczecin

Budowa lawety jest chyba znana większości z nas. Zwykle będzie to około 10 do 14 metrowy samochód. W jego przedniej części znajduje się kabina kierowcy, przystooswana do przewozu jeszcze dwóch pasażerów. Za kabiną znajduje się platforma, na której przewożone są pojazdy. Jak następuje załadunek samochodów na lawetę?

 

 

Najazdy – starsze i mniej zaawansowane lawety wyposaża się w tak zwane najazdy. Są to zdejmowane pochylnie, które zapewniają możliwość wjechania samochodem z ulicy na lawetę. Rozwiązanie to ma pewne wady – może być stosowane wyłącznie dla aut, które są na chodzie i samodzielnie mogą wjechać na lawetę. W przypadku aut, które mają uszkodzony układ napędowy lub są wrakami, lepszym rozwiązaniem pozostają lawety z ruchomą platformą.

Platforma – współczesne, wielozadaniowe lawety wyposażone są w platformę, która może zostać opuszczona przy pomocy silnika elektrycznego lub spalinowego. Znacząco ułatwia to załadunek samochodów na lawetę.

Wciągarka – kolejnym urządzeniem, pozwalającym załadunek samochodów nie na chodzie, jest wciągarka. Laweta powinna dysponować wytrzymałą wciągarką spalinową, zdolną wciągnąć nawet kilku tonowy samochód.

Pozostałe wyposażenie – podczas pracy z lawetą przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Aby je uzyskać, należy dokładnie oznaczyć miejsce pracy, np. poprzez włączenie świateł ostrzegawczych na lawecie. Są one instalowane nie tylko na dachu kabiny, ale również z tyłu i po bokach samochodu.