Jak wygląda praca w pomocy drogowej?

Dla dużej liczby osób, praca w pomocy drogowej jest wymarzonym zajęciem. Możliwość obcowania z dużymi maszynami o potężnych możliwościach, udział w trudnych i wymagających akcjach, a przede wszystkim nieustanny kontakt z motoryzacją, ludźmi oraz ciekawość, co przyniesie nowy dzień. Czy jednak pomoc drogowa to praca dla każdego? Jakie trzeba mieć predyspozycje aby obsługiwać lawety, specjalistyczne holowniki oraz wykonywać autoholowanie i pomagać ludziom na drodze?

isuzu omars - laweta szczecin

Prawo jazdy kategorii B lub C

W zależności od modelu lawety / holownika, jej kierowca będzie potrzebować prawo jazdy kategorii B lub C. dziś zdecydowana większość firm posiada na stanie duże lawety, do których wymagana jest kat. C. dodatkowo, część z tych pojazdów jest wyposażona w dźwigi HDS, służące do wyciągania samochodów spoza drogi. Również lawet dysponuje wieloma specjalistycznymi urządzeniami, które kierowca, a zarazem operator musi się nauczyć obsługiwać. Są to wyciągarki linowe, stateczniki boczne, rampa automatyczna lub z najazdami. Prawidłowe i bezpieczne obsługiwanie tych elementów jest konieczne, aby sprawnie usunąć samochód z drogi, załadować na lawetę i odwieźć pod wskazany adres.

Praca w trudnych warunkach

Nie ukrywajmy, liczba wezwań lawety rośnie proporcjonalnie do niesprzyjających warunków na drodze. Deszcz, mgła, opady śniegu, śliska nawierzchnia, noc. Właśnie wtedy pomoc drogowa ma najwięcej zleceń. Osoba, która zechce pracować w takiej firmie musi być tego świadoma. W takiej pracy trzeba być gotowym na nagłe wezwanie i szybko na nie reagować. Jeśli nie wyobrażasz sobie pracy nocami lub na samą myśl, że w czasie deszczu musisz opuścić swój dom dostajesz dreszczy, nie jest to niestety praca dla Ciebie 😉

Pomoc drogowa – Niebezpieczeństwa

Bycie pracownikiem pomocy drogowej to nieustanne stykanie się z różnymi niebezpieczeństwami. Począwszy od pracy na drodze, po której jeżdżą samochody, aż po obcowanie z mocno napiętymi stalowymi linami, przenoszeniem ważących kilka ton samochodów oraz poruszaniem się po śliskiej rampie lawety. To wszystko oznacza, że praca na takim stanowisku jest przeznaczona dla osób opanowanych, ostrożnych, bardzo odpornych na stres i mających silne nerwy. Umiejętność szybkiego organizowania swojej pracy z zachowaniem BHP jest kluczem do sukcesu w tym zawodzie.

Predyspozycje

Posiadanie wyżej wymienionych przymiotów, w dalszym ciągu nie gwarantuje że pomoc drogowa to zajęcie dla ciebie. Dlaczego? Ponieważ w tym fachu trzeba wykazać się wyobraźnią przestrzenną, a także podstawową znajomością zasad fizyki. Dzięki nim będziemy wiedzieć pod jakim kątem ustawić lawety, aby sprawnie wciągnąć uszkodzony samochód lub w których miejscach przypiąć do nich liny, aby uzyskać odpowiedni kąt obrotu lub największą siłę ciągnięcia.

Wydaje Ci się że praca w pomocy drogowej jest idealna dla Ciebie? Jeśli tak, nie pozostaje nic innego jak złożyć aplikacje do wybranej firmy, oczekując na kontakt i zaproszenie na rozmowę o pracę.

auto holowanie szczecin

Dodaj komentarz