Holowanie – jak przygotować auto?

Czasami może nas spotkać awaria samochodu na drodze. Co wówczas należy zrobić? Jakie mamy możliwości działania? Pierwszym co przychodzi do głowy jest holowanie. Przedstawiamy kilka najważniejszych porad, jak wykonać autoholowanie bezpiecznie i sprawnie.

Holowanie samemu czy pomoc drogowa?

Są dwie metody holowania samochodów osobowych. Albo z pomocą pomocy drogowej, albo we  własnym zakresie, używając specjalistycznej liny i drugiego samochodu. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, to pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach.

Oznaczenie samochodu – pojazd holowany musi zostać specjalnie oznaczony. Robi się to poprzez umieszczenie za jego tylną szybą rozłożonego trójkąta ostrzegawczego. Błędnym jest holowanie samochodu z włączonymi światłami awaryjnymi. Tak oznakowane auto wprowadza innych użytkowników drogi w błąd i może powodować dezorganizację w ruchu drogowym.

Prowadzenie samochodu holowanego

Jeśli auto jest uszkodzone w sposób uniemożliwiający bezpiholowanie szczecineczne poruszanie się po drodze, to jego transport musi się odbyć z wykorzystaniem lawety. Jeśli jednak pojazd jest w całości i nie zagraża innym osobom, to może być holowany. Kierowca, który będzie go prowadził musi pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli działa zasilanie w samochodzie, powinien sygnalizować kierunki zmiany jazdy. Po drugie – hamując samochodem, w którym silnik jest wyłączony, nie będzie działać wspomaganie układu hamulcowego. Oznacza to konieczność mocniejszego wciskania pedału hamulca. Po trzecie – nie można holować samochodu, w którym do stacyjki nie został włożony kluczyk. Powód jest oczywisty – kierownica może zostać zablokowana przy najmniejszym skręcie.

Oświetlenie – auto holowanie nocą oznacza potrzebę oświetlenia samochodu. Jeśli nie fabrycznymi lampami, to montowanymi na karoserii z niezależnym zasilaniem.

Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące holowania, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest laweta pomocy drogowej. Może ona przewieźć uszkodzony samochód na każdą odległość, a wyszkolony pracownik zadba o sprawny załadunek i rozładunek pojazdy z lawety.