01.08.2017

Czym jest wynajem samochodów

Czym jest wynajem samochodów?

Wynajem samochodów jest czymś bardzo popularnym w naszym kraju. Coraz ciekawsze oferty wypożyczalni samochodów adresowane są nie tylko do firm, ale również osób prywatnych. W ich ofertach można znaleźć dwa rodzaje wypożyczenia pojazdów.

Krótkoterminowy wynajem samochodów

To podstawowy sposób, w jaki działa niemal każda wypożyczalnia samochodów. Wynajem aut jest w nich realizowany na czas od kilku dni do kilku tygodni. Akurat na czas potrzebny na likwidację szkody w twoim samochodzie lub znalezienie nowego samochodu, który chcesz zakupić. Czy taki model wypożyczania samochodów ma jakieś wady? Najmniejszych. W umowie na wypożyczenie samochodu znajdują się wszystkie ważne informacje – począwszy od terminu, poprzez koszt, aż po dokładne opisanie samochodu z jego wyposażeniem. W umowie mogą również być zawarte zobowiązania kierowcy, między innymi do dbania o stan techniczny samochodu. Krótkoterminowy wynajem aut może być realizowany na terenie całego kraju. Co więcej, auto podjęte w jednym miejscu może być zwrócone w zupełnie innym – w ramach tej samej sieci wypożyczalni lub kiedy wypożyczalnia samochodów współpracuje z konkurencją.

Długoterminowy wynajem samochodów

Jest to alternatywa dla leasingu oraz kupna samochodu na raty. Obecnie długoterminowy wynajem aut dedykowany jest w większości dla firm. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim cała obsługa techniczna samochodu, na którą składa się serwis, ubezpieczenie, wymiana opon, serwisy olejowe i naprawy, spoczywa po stronie właściciela. Jest nim wypożyczalnia samochodów. Klient otrzymuje jedną fakturę w miesiącu, która obejmuje koszt użytkowania samochodu i dodatkowe czynności, jeżeli zostały wykonane. Łatwość księgowania wydatków stanowi niepodważalną zaletę tej formy korzystania z samochodu. Inna to brak odpowiedzialności za stan techniczny, wykonanie przeglądu czy wykup ubezpieczenia. Każda z tych rzeczy wykonywana jest przez właściciela samochodu osobowego lub dostawczego, które są dostępne w wynajmie długoterminowym.