15.05.2017

Ratownictwo drogowe

Na czym polega ratownictwo drogowe

Pomoc drogowa Szczecin bardzo często jest wzywana do trudnych i niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wynika to przede wszystkim z bardzo dużego doświadczenia, zdobytego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania nowoczesnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym dokładnie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwykłe autoholowanie przy pomocy lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z drogi unieruchomionego samochodu, w którym układ kierowniczy jest sprawny, nie nastręcza zazwyczaj większych trudności. Szczególnie jeśli jest to pojazd osobowy lub dostawczy. Lawety wyposażone są we wciągarki, które bez trudu sobie radzą z załadunkiem uszkodzonego pojazdy na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy uszkodzony samochód nie może o własnych siłach być przetransportowany na lawetę lub co gorsza, brał udział w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? Wówczas wydostanie go wymaga posiadania znacznie bardziej zaawansowanego sprzętu, niż zwykła laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może świadczyć usługę ratownictwa drogowego.

Laweta z HDS

Jednym z ważniejszych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Urządzenie takie posiada zazwyczaj udźwig do kilku ton, dzięki czemu bez trudu radzi sobie z podnoszeniem większości samochodów osobowych. Udział pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest bardzo ważny, aby nie powiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie. Tak mogłoby się stać, gdybyśmy chcieli użyć tradycyjnych metod do wyciągnięcia pojazdu z rowu lub obrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące straty, wynikające z nieumiejętnego prowadzenia akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS pozwalają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i zwiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Coraz częściej pomoc drogowa wzywana jest do wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Aby sprawnie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest dysponowanie odpowiednim narzędziami pracy. W tym przypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach. Ich tajną bronią jest nie tylko olbrzymia moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o dużej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w trudnych warunkach – głównie tam, gdzie niewielka ilość miejsca na drodze, nie pozwala na sprawne i bezpieczne manewrowanie holownikiem. Wysokie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, dochodzące nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko niewielka liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed przystąpieniem do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejsze rozładowanie i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zwykle zajmuje się pomoc drogowa, wykorzystując posiadane przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.