03.10.2016
Co robić gdy przydarzy się kolizja na drodze?
Co robić gdy przydarzy się kolizja na drodze?
Kierowcy każdego dnia pokonują dziesiątki, jeśli nie setki kilometrów. Przemierzając drogi lokalne, wojewódzkie, krajowe, ekspresowe i autostrady, często stawiani się w obliczu skrajnie niebezpiecznych sytuacji. Groźne manewry, takie jak wyprzedzanie, zmiana pasa ruchu, czy nawet niewielkie stłuczki podczas parkowania. W każdym przypadku musimy być czujni, znajdując się za kierownicą, przewidywać zachowania innych osób, a w końcu wiedzieć jak się zachować, kiedy przydarzy nam się kolizja.
Jeżeli jeszcze nie byłeś uczestnikiem takiego zdarzenia, przy swoim pierwszym razie możesz być zdezorientowany i zagubiony. W końcu Twój ukochany samochód został uszkodzony, a Ty nie wiesz co dalej. Jak zorganizować autoholowanie, czy wzywać policję, jakie dane są potrzebne od sprawcy zdarzenia? Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których zawsze warto pamiętać.
Kolizja – udrożnij drogę
Wiele osób błędnie rozumie słowo kolizja i często jest ono mylone z wypadkiem drogowym. Tymczasem z wypadkiem mamy do czynienia wtedy, kiedy w zdarzeniu są osoby poszkodowane, a kolizja ma miejsce wtedy, jeśli ucierpiały tylko rzeczy materialne, jak np. samochody, motocykle itp. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić przy kolizji, jest udrożnienie ruchu. Pomimo Twojego nieszczęścia, ruch na drodze musi być płynny. Dlatego jeśli tylko stan samochodów na to pozwala, należy nimi odjechać na pobocze, chodnik, zatokę lub najbliższy parking i tam kontynuować wszystkie czynności. Jeśli uszkodzenia samochodu są na tyle duże, że nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, potrzebna będzie pomoc drogowa. Możesz ją wezwać na miejsce zdarzenia osobiście, dzwoniąc na numer alarmowy wybranej firmy, możesz również zgłosić takie zdarzenie swojemu ubezpieczycielowi, który zajmie się zorganizowaniem lawety.
Wymiana danych i oświadczenie.
Przy kolizji, jego uczestnicy nie mają obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia. Jeśli tylko chcą i potrafią się dogadać, a wina nie budzi u sprawcy wątpliwości, mogą to zdarzenie zakończyć samodzielnie, bez postępowania mandatowego. Wszystko co trzeba zrobić, to napisać oświadczenie o kolizji, w którym dokładnie zostanie opisana cała sytuacja, a do tego zostaną stworzone rysunki schematyczne, obrazujące kolejność zdarzeń. Pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest gromadzenie dowodów. Dlatego należy od razu zrobić zdjęcia samochodów, które brały udział w zdarzeniu, uwzględniając widoczne uszkodzenia, położenie, ślady na drodze, a także resztki uszkodzonych elementów, znajdujących się na drodze. Takie fotografie są dowodem że zdarzenie miało miejsce i mogą pomóc, jeśli sprawa zostanie ewentualnie skierowana do sądu.
Wracając jednak do oświadczenia, to kompletny wzór, obejmujący wszystkie najważniejsze informacje, można znaleźć w internecie, w plikach do druku. Formularze oświadczenia sprawcy kolizji można również pobrać w agencjach ubezpieczeniowych, często są dodawane do polis ubezpieczeniowych, a w końcu można takie oświadczenie napisać odręcznie, pamiętając o następujących danych: dane personalne uczestników kolizji, wraz z adresami zamieszkania i zameldowania, numerem dowodów osobistych, serią prawa jazdy, opis zdarzenia, rysunek miejsca kolizji, informacje o samochodach, wraz z numerami rejestracyjnymi, oświadczenie, że sprawca przyznaje się do winy. Poszkodowani w kolizji, powinni otrzymać od sprawcy zdarzenia numer polisy OC oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją udzieliło. Numer ten będzie potrzebny do zgłoszenia szkody, a także z tej polisy zostanie opłacone autoholowanie.
Kiedy wzywać policję?
Jeśli kolizja nie wyglądała na poważną, a uszkodzenia samochodów nie są zbyt duże, czasami warto jednak wezwać policję do takiego zdarzenia. Kiedy takie sytuacje będą miały miejsce?
- Kiedy masz podejrzenia, że sprawca może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków
- Kiedy samochód sprawcy nie ma ważnych badań technicznych lub ubezpieczenia OC
- Kiedy sprawca nie chce ugodowo zakończyć sprawy i udzielić ważnych informacji
- Kiedy samochód poszkodowanego jest pojazdem firmowym lub w leasingu
Wezwanie policji na miejsce kolizji ma kilka zalet. Przede wszystkim skutkuje tym, że zostanie stworzona notatka policyjna. W wielu przypadkach znacząco ona skraca czas potrzebny na wypłatę odszkodowania, a jednocześnie ułatwia dopełnienie niezbędnych formalności i zniechęca sprawcę, od możliwości zmiany wersji zdarzeń. Policja, która zostanie wezwana do takiej kolizji, będzie miała obowiązek ukarać sprawcę mandatem lub skierować sprawę do sądu. Niechęć do płacenia grzywien sprawia, że wiele osób z tego powodu chce polubownie zamknąć temat kolizji.
Gdzie trafi uszkodzony samochód?
Samochody uszkodzone w kolizji, będą wymagać naprawy. Czas jej technologicznego wykonania, opłacalność i ewentualne koszty zależą od zakresu szkód oraz modelu samochodu. Kiedy laweta będzie już załadowana uszkodzonym samochodem, pozostaje zdecydować, gdzie należy go zawieźć. Jest kilka wariantów:
- naprawa w ASO – daje gwarancję solidnego wykonania naprawy, zgodnie z technologia producenta, na oryginalnych częściach
- naprawa w niezależnym warsztacie – laweta może zabrać samochód do naprawy w jednym ze wskazanych warsztatów niezależnych
złomowanie – jeśli uszkodzenia samochodu są znaczne, pojazd może nadawać się tylko do złomowania. Holowanie odbywa się wówczas do stacji demontażu samochodów.
Auto zastępcze
Osobom poszkodowanym w kolizji, których samochód nie nadaje się do użytku, przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Taki pojazd może dostarczyć warsztat, który będzie wykonywał naprawdę lub dowolna wypożyczalnia samochodów w Twoim mieście. Pamiętaj, że ubezpieczyciel opłaci wyłącznie czas wynajmu auta, równy z czasem technologicznej naprawy, a także pokryje koszt wypożyczenia samochodu, który jest równoważny klasą Twojemu uszkodzonemu autu. Wypożyczalnia aut zazwyczaj będzie posiadała po kilka różnych samochodów z każdego segmentu, dzięki czemu nie powinieneś mieć problemu, aby wypożyczyć auto zbliżone standardem do Twojego.