14.12.2022

Jak zachować się po wypadku?

Często podróżujesz po drogach? Samochód to twój drugi dom? Jeżeli tak, na pewno liczysz się z sytuacją, że może Ci się przytrafić wypadek. Zdarzenia drogowe mają często miejsce na mocno uczęszczanych drogach, na których panuje duży ruch. Dobrze wtedy wiedzieć, jak się należy prawidłowo zachować.

Nie stwarzaj zagrożenia

Jeżeli w zdarzeniu drogowym nikt nie ucierpiał, nie powinieneś zostawiać samochodu na drodze, po to aby nie tamować ruchu. Zjedź na pobocze i jeśli to konieczne, wystaw przed samochodem trójkąt ostrzegawczy. Dzięki temu w porę poinformujesz inne osoby o zagrożeniu. Jeżeli uznasz że na miejscu powinna pojawić się policja, koniecznie ją wezwij. Należy to zrobić zawsze, kiedy masz wątpliwości dotyczące wskazania sprawcy lub są podejrzenia, że drugi uczestnik jest pod wpływem alkoholu lub nie posiada ważnych badań lub ubezpieczenia.

Co z samochodami

Samochody niesprawne nie mogą się poruszać po drogach. Potrzebna będzie ci wtedy pomoc drogowa. Przyjazd lawety ratuje sytuacje i pozwala ci na bezpieczne zabranie samochodu do warsztatu lub odstawienie go w inne, bezpieczne miejsce. Autoholowanie powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistyczne firmy, dysponujące nie tylko sprzętem, ale również wiedzą z zakresu jego stosowania. Na pewno nie chcesz, aby podczas nieumiejętnego załadunku twój samochód został uszkodzony jeszcze bardziej niż jest.

Jak się poruszać dalej

Co dalej? Jeśli pomoc drogowa zabrała już twoje auto, ty musisz się jednak nadal poruszać. Jeśli jesteś poszkodowanym, przysługuje ci samochód zastępczy z polisy OC sprawcy. Jeśli to ty byłeś sprawcą i nie masz ubezpieczenia asisstance, wynajem aut musi zrealizować na własny koszt. Niemal każda wypożyczalnia samochodów w kraju posiada zbliżony do siebie cennik. Koszt wynajmu auta klasy B lub C na jedną dobę, to około 100 złotych. Zawsze pamiętaj, aby oddać samochód zatankowany do pełna, czyli z taką samą ilością paliwa, z jaką go odebrałeś od wypożyczalni. W innym przypadku mogą ci grozić surowe kary.