12.10.2016

Kiedy wzywać pomoc drogową?

Kiedy wzywać pomoc drogową?

Dużo podróżujesz samochodem? Wymaga tego Twoja praca lub po prostu lubisz odwiedzać różne miejsca, poznając nowych ludzi i dowiadując się coraz więcej o świecie? Im więcej kilometrów przejeżdżasz w ciągu roku, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebował pomocy na drodze. Od drobnych awarii aż po poważne uszkodzenia samochodu. Z tym liczy się każdy kierowca, a ten bardziej przezorny posiada na takie okoliczności ubezpieczenie… lub zapisany w telefonie numer po pomoc drogową.

Pomoc drogowa to firma, zajmująca się kompleksowym pomaganiem kierowcom na drodze. W szerokiej gamie usług, świadczonych przez taką firmę, znajdują się następujące:

  • holowanie – usługa polega na przewiezieniu samochodu niezdolnego do samodzielnego poruszania się po drogach, do miejsca wskazanego przez klienta. Najczęściej jest to warsztat samochodowy, w którym usterka zostanie usunięta. Przez określenie holowanie, wiele osób błędnie wyobraża sobie tę czynność, jako ciągnięcie samochodu uszkodzonego na elastycznej linie. Tymczasem, holowanie pojazdów osobowych to ich przewożenie na samochodach typu laweta. Jednorazowo, w zależności od wielkości lawety, można holować nawet do 3 samochodów osobowych lub dwóch dostawczych. Holowanie może również obejmować samochody ciężarowe, autobusy oraz ciągniki siodłowe. W tym przypadku pomoc drogowa musi jednak dysponować odpowiednio dużym holownikiem, dysponującym wystarczającą mocą. Holowanie takich pojazdów odbywa się na tak zwanym sztywnym holu lub z zastosowaniem specjalnych wideł, na których umieszczane są koła przedniej osie. Laweta – to specjalny rodzaj pojazdu, zaprojektowanego i zbudowanego do przewożenia samochodów i nie tylko.
  • Laweta ma charakterystyczny kształt. W przedniej części znajduje się kabina z miejscem dla kierowcy oraz dwoma miejscami dla pasażera. Za kabiną znajduje się duża, płaska platforma, na której zostają umieszczone samochody do transportowania. Laweta może występować w wielu odmianach i z różnym wyposażeniem. W Polsce najczęściej pomoc drogowa posiada lawety z opuszczaną platformą i wciągarką. Rozwiązanie takie bardzo ułatwia załadunek pojazdów. Inne rodzaje lawet to takie, które posiadają platformę z najazdami, laweta z dźwigiem HDS – przydatnym podczas wyciągania samochodów z rowu. Laweta pomocy drogowej może być wykorzystywana do wielu innych celów, nie tylko do transportowania pojazdów uszkodzonych. Z lawety częsty korzystają posiadacze samochodów zabytkowych, którzy chcą je zaprezentować na wystawach i zlotach, właściciele samochodów sportowych, które mogą się poruszać tylko po zamkniętych torach, a także serwisy i lakiernie samochodowe, przewożące pojazdy z miejsca na miejsce lub dostarczające je swoim klientom. Jedną z grup klientów pomocy drogowej jest również wypożyczalnia samochodów. Laweta wykorzystywana jest do dostarczenia samochodu klientowi oraz jednoczesnego zabrania jego pojazdu, który uległ awarii. Jest to podwójna oszczędność kosztów, dzięki której za jednym transportem i przy zaangażowaniu jednego kierowcy, można przewieźć 2 samochody.

Sytuacje na drodze, w których potrzebna jest pomoc drogowa.

Pomoc drogowa może działać jako niezależna firma, a także świadczyć usługi w zakresie pomocy asisstance, współpracując z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Możliwości takich firm wykraczają o wiele dalej, niż tylko transport pojazdów. Wiele typowych usterek, które mogą się przydarzyć na drodze, zostanie szybko i profesjonalnie usuniętych, dzięki interwencji pomocy drogowej. Dysponują one specjalnymi samochodami serwisowymi, wyposażonymi w niezbędne narzędzia i doświadczoną obsługę. Wymiana uszkodzonej opony na drodze, uzupełnienie paliwa w baku, doraźna naprawa układu wydechowego, awaryjne otwieranie drzwi, wymiana akumulatora na nowy. To tylko niektóre z wielu sytuacji, w jakich pomoc drogowa powinna zostać wezwana.

Potrzebujesz wypożyczyć samochód  – dowieziemy

Konkurencja w sektorze pomocy drogowej, zwiększa się z roku na rok. Sprawia to, że firmy te wykraczają poza typowe dla siebie usługi. To już nie tylko przewożenie uszkodzonych samochodów, ale również spełnianie większości potrzeb klientów. W tym zakresie pomaga wynajem aut. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, aby korzystać z samochodów, które oferuje wypożyczalnia samochodów. Czy to jeśli chodzi  o kilkudniowe wypożyczenie małego samochodu, czy sprawienie sobie radości i wynajem auta weekendowego, którym poruszanie się będzie prawdziwą frajdą. Laweta może taki samochód dostarczyć w konkretne, wskazane przez klienta miejsce, a następnie w umówionym terminie samochód odebrać i odwieźć do wypożyczalnia.

Ubezpieczenie asisstance

Lubisz czuć się bezpiecznie na drodze? Jeśli tak, polecamy Ci ubezpieczenie asisstance dla swojego samochodu. Ubezpieczenie takie działa jak szybka , z której skorzystasz w trudnych sytuacjach. Brak paliwa, uszkodzone koło, kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie i wiele innych problemów. Od teraz nie musisz się tym stresować. Wystarczy że zadzwonisz na numer alarmowy ubezpieczyciela, a w krótkim czasie dojedzie do Ciebie laweta z samochodem zastępczym lub wóz serwisowy z obsługa, która na miejscu usunie usterkę, umożliwiając Ci dalszą jazdę. Wybierając ubezpieczenie asisstance, warto zwrócić uwagę na to, jaki przysługuje limit holowania samochodu, a także na ile dni przysługuje samochód zastępczy w cenie ubezpieczenia.