14.12.2022

Laweta i jej oznakowanie

Oznakowanie lawety pomocy drogowej

Pomoc drogowa to bardzo ważna służba, niosąca pomoc kierowcom w wielu trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Podstawowym wyposażeniem każdej pomocy drogowej są lawety. Są to specjalistyczne pojazdy, przystosowane do holowania samochodów osobowych i dostawczych. Z uwagi na swoje gabaryty, a także konieczność pracy w trudnych warunkach oraz postój na ruchliwych drogach, praca przy obsłudze lawety należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych zadań. Aby uniknąć sytuacji, w których inni uczestnicy ruchu mogą najechać na stojącą na poboczu lawetę, bardzo ważne jest odpowiednie oznaczenie miejsca wykonywania pracy.

Autoholowanie musi być widoczne z daleka

Najważniejszymi elementami do poprawy bezpieczeństwa lawety jest oświetlenie ostrzegawcze. Wiele osób porównuje autoholowanie do świecących się lampek choinkowych. Rzeczywiście z daleka tak może to wyglądać. Im więcej oświetlenia ostrzegawczego posiadają lawety, z tym większej odległości są widoczne. Podstawowym elementem oświetlenia jest belka montowana na dachu lawety. Wysyła ona żółte, pulsujące światło, widoczne z naprawdę dużych odległości, również w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. W czasie wykonywania swojej pracy, lawety powinny mieć również włączone światła awaryjne oraz światła pozycyjne. Wraz z nimi świecą się wtedy boczne światła obrysowe, informujące o długości pojazdu.

Doświetlenie miejsca pracy

Autoholowanie to praca z linami, wciągarkami i konieczność mocowania lin w niesprawnych samochodach. Kiedy pomoc drogowa prowadzi akcje ratunkową w nocy, potrzebne jest dodatkowe źródło światła. Pracownicy mogą być wyposażeni w latarki i najczęściej będą to latarki czołówki. Nie dają one jednak tak dużej ilości światła jak reflektor LED lub halogenowy, zamocowany na tylnej ścianie kabiny lawety. Może on być umieszczony na ruchomym wysięgniku, dzięki czemu o wiele łatwiej jest skierować snop światła w określonym kierunku.

Przed każdym wyjazdem na akcję, pomoc drogowa powinna sprawdzić prawidłowość działania całego oświetlenia lawety. W razie potrzeby należy wymienić niesprawne oświetlenie i dopiero wówczas kontynuować jazdę.Bezpieczne i Profesjonalne Usługi Holowania w Szczecinie

Korzystając z usług pomocy drogowej, warto zwrócić uwagę na profesjonalizm i gotowość firmy do działania w każdych warunkach. Jeżeli znajdujesz się w Szczecinie lub okolicach i potrzebujesz solidnej oraz bezpiecznej usługi holowania, wynajem lawety Szczecin jest opcją, którą warto rozważyć. Nasza flota nowoczesnych lawet jest wyposażona we wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa i oświetlenie, co gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo na drodze. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w razie awarii lub wypadku. Pamiętaj, że wybierając naszą firmę, stawiasz na doświadczenie i profesjonalizm, co jest kluczowe w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji.