14.12.2022

Gdzie wynająć samochód

U kogo wynajmować samochód

Wynajem samochodu to rzecz, którą wielu z nas robi bardzo rzadko, jeśli nawet nie okazjonalnie. Zazwyczaj wynajem aut jest nam potrzebny na kilka lub kilkanaście dni, najczęściej na czas naprawy swojego pojazdu. W sytuacji, kiedy wypożyczalnia samochodów nie była przez ciebie jeszcze nigdy odwiedzana, możesz się nie orientować jak odbywa się cała procedura. Między innymi dlatego powstał nasz krótki poradnik. Dowiesz się z niego jak szybko, bezpiecznie i w dobrej cenie wykonać wynajem aut.

Auto z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku

Jedna z sytuacji, w których wypożyczalnia samochodów bezpłatnie udostępni nam swoje auto, to uszkodzenie twojego pojazdu przez innego użytkownika drogi. W tych przypadkach koszt za wynajem aut jest pokrywany z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. By jednak tak się stało, musisz od niego uzyskać oświadczenie, w którym przyznaje się do popełnionej winy. Jeśli są jakieś wątpliwości na miejscu zdarzenia, warto wtedy wezwać policję. Pamiętaj że również ubezpieczyciel będzie pokrywał wszystkie dodatkowe koszta, w tym przyjazd lawetyautoholowanie, a także inne usługi, które pomoc drogowa mogła już wykonać.

Wynajem aut z ubezpieczenia autocasco

Inna sytuacja, w której nie trzeba płacić za wynajem aut z własnej kieszeni, to taka gdy posiadamy ubezpieczenie autocasco. Tu jednak nie ma nic oczywistego. To czy przysługuje ci samochód zastępczy w cenie ubezpieczenia, będzie określać sama umowa. Tanie ubezpieczenia AC zazwyczaj nie oferują takich udogodnień. Natomiast warto się jeszcze dowiedzieć czy wynajem aut nie może być opłacony przez dodatkowe ubezpieczenie asisstance, które również wielu kierowców posiada.

Kiedy za wszystko płacisz sam

Zdarzają się również takie sytuacje, w których będziesz musiał za wynajem aut zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli nie chcesz aby wypożyczalnia samochodów wystawiła ci duży rachunek, staraj się wypożyczać małe samochody miejskie. Być może nie są one tak wygodne i szybkie jak twoja limuzyna, ale kosztują również zdecydowanie mniej za wypożyczenie.