14.12.2022

Wypożyczalnia samochodów – zabezpieczenie pojazdów

Jak wypożyczalnia samochodów zabezpiecza swoje pojazdy

Samochody to jedne z najczęściej kradzionych rzeczy. Trudno się temu jednak dziwić. Osiągają one bardzo wysokie wartości i są pożądane na całym świecie. To co może budzić ciekawość to fakt, że łupem przestępców padają nie tylko kosztowne limuzyny, ale również samochody ze średniej półki, których jest bardzo dużo na drogach. Jednymi z najczęściej kradzionych samochodów są te, należące do wypożyczalni aut. To łakomy kąsek. Wynajem aut można bowiem zrealizować na dobrze sfałszowany dowód osobisty. Wówczas przestępca bez żadnego wysiłku wchodzi w posiadanie samochodu, mając do niego nawet kluczyki i dokumenty rejestracyjne. By się przed tym skutecznie bronić, wypożyczalnia samochodów korzysta z najróżniejszych narzędzi i systemów.

Lokalizacja GPS

To chyba najskuteczniejszy ze sposobów, aby poznać aktualne położenie samochodu. W pojeździe montowany jest miniaturowy nadajnik GPS. Pozwala on zlokalizować miejsce, w którym auto się znajduje z dokładnością do nawet kilku metrów. Pozycja jest wyświetlana na internetowej mapie. Oprócz tego nadajnik może informować o wielu innych przydatnych rzeczach. Prędkości, z którą auto się aktualnie porusza, spalaniu, ilości tankowanego paliwa i wiele więcej. Aby system sprawdzał się jak należy, ważne jest by umiejętnie ukryć nadajnik GPS, nie dając złodziejowi żadnych wskazówek że takie narzędzie występuje oraz w którym miejscu zostało założone.

Ubezpieczenie

To chyba najczęściej stosowana forma ochrony samochodu przed kradzieżą. Kiedy osoba chętna na wynajem aut, a rzeczywistości dokona jego kradzieży, a policji nie uda się odzyskać samochodu, to ubezpieczyciel wypłaci właścicielowi odszkodowanie. W tym przypadku właścicielem jest wypożyczalnia samochodów lub firma leasingowa. Istotne natomiast jest to, że do wypłaty takiego odszkodowania muszą zostać spełnione pewne czynniki. Musi być powiadomiona policja, śledztwo musi zostać umorzone, a dodatkowo wypożyczalnia samochodów musi być w posiadaniu drugiego oryginalnego kluczyka, a czasami i dowodu rejestracyjnego. Między innymi z tego powodu kierowcy wynajętych aut posiadają nie oryginał dowodu rejestracyjnego, ale jego notarialne poświadczoną kopię.