14.12.2022

Przeprowadzenie bezpiecznego autoholowania

Bezpieczne autoholowanie

Pomoc drogowa wykonuje bardzo niebezpieczną pracę. Jest ona jednak potrzebna każdemu kierowcy. Ile razy na swojej drodze mijałeś rozpędzone lawety, zmierzające do miejsca wypadku lub kolizji. Ile razy widziałeś jak pomoc drogowa przewozi doszczętnie uszkodzone samochody lub dostarcza klientom pojazdy zastępcze. Ich praca jest ciężka, ale nikt z nas nie wie, kiedy sam będzie dzwonił na numer alarmowy pomocy drogowej. Autoholowanie to jedna z najczęściej zamawianych przez nie usług. Jak powinno być wykonywane, aby można było mówić o pełnym bezpieczeństwie pracowników, klientów, pojazdów, a także wszystkich innych użytkowników drogi?

BHP pracownika pomocy drogowej

W każdym zawodzie obowiązują podstawowe zasady BHP. Nie inaczej jest i wtedy, gdy chodzi o holowanie. Pracownik pomocy drogowej jest zobowiązany aby pracować w odzieży ochronnej. Powinna ona posiadać elementy odblaskowe, dzięki którym jest lepiej widoczny na drodze. Ponadto lawety wykonujące pracę powinny być oznakowane poprzez włączenie świateł ostrzegawczych. Mają one barwę żółtą i powinny pracować w trybie pulsacyjnym, dzięki któremu pojazd jest lepiej widoczny w nocy.

Sprawdź również: https://skup-nieruchomosci.org

Jak odbywa się załadunek samochodu na lawety

Osobną kwestią jest bezpieczne wprowadzenie samochodu na lawety. Jeżeli pojazd nie może wjechać na platformę o własnych siłach – a najczęściej tak właśnie będzie, to zostanie do tego celu użyta elektryczna lub spalinowa wciągarka. Za pomocą wytrzymałej, stalowej liny pojazd jest wciągany na lawetę. Bardzo ważne jest to, aby auto miało kierownicę ustawioną prosto oraz aby hamulec postojowy został zwolniony. Dźwignia skrzyni biegów powinna być ustawiona w pozycji neutralnej, czyli na tzw. luzie. Dopiero wówczas pomoc drogowa może wciągać samochód na lawetę.

Kiedy pojazd już się na niej znajdzie, należy go bezpiecznie przymocować, chroniąc w ten sposób przed przesuwaniem się, a nawet przypadkowym spadnięciem. Do tego celu stosuje się natomiast pasy transportowe, wyposażone w metalowe haki, które przyczepia się do otworów montażowych w podłodze platformy.