15.05.2017

Jak przygotować samochód do wakacji?

Przygotuj samochód do wakacji

Sezon wakacyjny za pasem. Pozostało zaledwie kilka tygodni do końca roku szkolnego. Wraz z początkiem lipca, rozpoczną się masowe rodzinne wyjazdy nad polskie morze, jeziora, góry oraz za granicę. Jeśli i ty planujesz taki wyjazd, nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu samochodu. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie wielu niepotrzebnych przygód. Efektem niektórych z nich może być pomoc drogowa i która lawetą zabierze Twoje auto do warsztatu. Im dłuższa droga do pokonania, tym większe ryzyko że może przydarzyć się usterka techniczna. Dlatego tak ważny jest przegląd samochodu przed rozpoczęciem podróży.

Oświetlenie

Za Twoją widoczność na drodze odpowiada oświetlenie samochodu. Przednie reflektory i tylne lampy są bardzo ważnymi elementami. Ich niesprawność może skutkować zakazem dalszej jazdy, w przypadku spotkania kontroli policyjnej. Nasza pomoc drogowa często jest wzywana do przypadków przepalonej żarówki w samochodzie. Wymiana zazwyczaj jest szybka i prosta, jednak problemem jest brak zapasowej żarówki. Na takie sytuacje należy się przygotować, nabywając pojedyncze żarówki lub cały komplet. To drugie rozwiązanie jest wg nas korzystniejsze, ponieważ w zestawie znajdują się również bezpieczniki i pozostałe żarówki, np. od kierunkowskazów. Warto równocześnie sprawdzić, czy potrafimy wymienić żarówkę. W niektórych samochodach dostęp do nich nie jest prosty i wymaga np. demontażu nadkola, do czego będziemy potrzebować klucze płaskie. Mając wszystkie niezbędne narzędzia w bagażniku, nie będzie konieczne wzywanie lawety.

Płyny eksploatacyjne

Jazda latem, w wysokich temperaturach, korku oraz strome podjazdy i włączona klimatyzacja. To wszystko powoduje że silnik nagrzewa się bardziej niż zwykle. Dla zapewniania dobrego chłodzenia, należy skontrolować poziom płynu chłodniczego, upewnić się że wentylator działa prawidłowo i nie ma żadnych wycieków. Najlepszą metodą jest uruchomienie samochodu na postoju i rozgrzanie silnika do temperatury ok 90 stopni. Jeśli wentylator się włączy, pracuje bez wyraźnych odgłosów awarii, a po wystygnięciu pod samochodem nie ma plam płynu, wszystko jest w porządku. Podobne czynności należy przeprowadzić dla oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu od wspomagania kierownicy. Jeżeli miejsce w bagażniku na to pozwala, pomoc drogowa rekomenduje zabranie w podróż zapasu oleju – 1 litr i płynu chłodniczego lub wody demineralizowanej. Pamiętajmy jednak o tym, aby uzupełniać te płyny po wystygnięciu silnika.

Zadbaj o bagaże

Spakowanie wszystkich walizek do bagażnika nie jest łatwym zadaniem. Można sobie jednak trochę pomóc, stosując specjalne akcesoria samochodowe. Są to siatki przytrzymujące bagaże oraz specjalne torby montowane na oparciu przednich foteli. Można w nich pomieścić takie przedmioty jak mapy, atlasy drogowe, tablety czy inne rzeczy, które zawsze chcemy mieć pod ręką. Będą tam łatwo dostępne w czasie jazdy, nie zmuszając nas do przekopywania bagażów. Koszt zakupu takich toreb nie jest duży i wynosi około 30 złotych za sztukę.