14.12.2022

Wypożyczalnia samochodów dla firm

Wynajem aut dla firm

Samochód w firmach jest narzędziem pracy, bez którego bardzo ciężko jest wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Dojazd do klienta, załatwianie spraw, zawożenie towaru i pracowników. Zastosowań samochodów w firmach jest całe mnóstwo, a ich awaria zawsze powoduje liczne komplikacje. Aby firma mogła bez przeszkód prowadzić swoją działalność, bardzo często korzystają z usług wypożyczalni samochodów.

Ile kosztuje wynajem aut?

Jakie ceny oferuje wypożyczalnia samochodów swoim klientom? Trudno tutaj mówić o sztywnym cenniku, obowiązującym dla każdego samochodu. Cena za wynajem aut zależy bowiem od wielu czynników. Pierwszym z nich jest marka i model samochodu. Najtańsze w wynajmie są pojazdy klasy A i B, czyli typowe auta miejskie. W ich przypadku cena za jedną dobę użytkowania może wynosić nawet 50 złotych za dobę. Najdroższe natomiast są samochody klasy premium. Są to zatem limuzyny i samochody typu SUV. Tutaj cena za wypożyczenie takiego pojazdu na jedną dobę to wydatek rzędu nawet 200 lub 300 złotych. Osobną grupę samochodów, które wypożyczalnia aut ma na stanie są samochody dostawcze. Są one wykorzystywane przez firmy w zastępstwie własnych pojazdów, które np. są w tym czasie w serwisie. Branża kurierska oraz firmy transportowe to jedni z najczęstszych klientów na takie samochody.

Kto płaci za wynajem aut

Wypożyczalnia samochodów może otrzymywać zapłatę za swoje samochody z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to portfel klienta. Oczywistym jest, że za użytkowany samochód należy zapłacić. Wówczas wypożyczalnia samochodów wystawia klientowi fakturę, którą ten opłaca na miejscu lub w przypadku stałych klientów, zapłata może nastąpić przelewem w określonym terminie. Jest jeszcze druga możliwość. Wtedy za wynajem aut płaci ubezpieczyciel. Dzieje się tak, kiedy auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu. Jak długo taka osoba może się cieszyć samochodem z wypożyczalni? Przysługuje mu ono na czas od momentu zaistnienia zdarzenia, aż do chwili oddania sprawnego samochodu. Pamiętać jednak należy o tym, że czas ten nie może przekraczać nominalnego czasu technologicznej naprawy, określonej w kosztorysie.